6 sposobów na zmotywowanie się do sprzątania domu

Lato zbliża się nieubłaganie, a pogoda nas rozpieszcza. Jak w takiej cudownej aurze znaleźć chęci i czas na sprzątanie, kiedy tak bardzo chcesz być na zewnątrz? Właśnie dlatego przygotowaliśmy 6 trików na zmotywowanie się do szybkiego i efektywnego sprzątania domu.

Podziel sprzątanie na mniejsze zadania

Badanie z 2015 r. sugeruje, że podzielenie dużego zadania na mniejsze kawałki jest jednym ze sposobów walki z odwlekaniem. To dlatego, że samo wykonanie zadania, nawet małego, może być satysfakcjonujące.

Spróbuj zrekonstruować obowiązek sprzątania na kilka prostych kroków: jednego dnia kup środki czystości, drugiego zamieć podłogę w salonie, następnego przetrzyj blaty kuchenne itd. Bardziej prawdopodobne i mniej rozczarowujące będzie zajęcie się projektem w ten sposób niż jeśli oczekujesz, że zrobisz to wszystko w ciągu jednego popołudnia.

Ustaw stoper na 10 minut

Ustaw alarm na 10 minut, a zobaczysz, ile możesz zrobić w tym czasie. To powinno zmotywować Cię do wykonywania kolejnych czynności, a jeśli nie, to przynajmniej wykonasz jakieś zadania, które przybliżą Cię do porządku w domu. Zawrzyj umowę z samym sobą, że nawet jeśli nie lubisz wykonywać tego zadania, zrobisz to mimo wszystko przez wyznaczone 10 minut. Kiedy już zrobisz jakieś postępy, będziesz mniej skłonny do zakończenia sprzątania.

Brak środków czystości? Stwórz swój uniwersalny płyn do czyszczenia DIY >>
Pozbądź się wszystkich barier, które powstrzymują Cię przed sprzątaniem

To normalne, że czasem czujesz się bardziej zmotywowany do sprzątania, a innym razem mniej. Tak działa ludzka motywacja. Kiedy czujesz się najbardziej gotowy do działania zrób wszystko, żeby przygotować się na moment kiedy Twoja determinacja minie. Na przykład, gdy Twoja motywacja jest wysoka, powinieneś kupić środki czyszczące, rozpakować je i umieścić miotłę i szufelkę tuż obok łóżka. W ten sposób, gdy wrócisz do domu po długim dniu, wszystko, co musisz zrobić, to tylko wziąć środki czyszczące i zacząć.

Sprzątaj przy muzyce

Muzyka nie tylko umili Ci czynności związane ze sprzątaniem, ale również pomoże Ci w motywacji. Wybierz jedną część pokoju i spróbuj posprzątać ją zanim skończy się aktualna piosenka. Przyśpieszy to Twoją pracę i sam zdziwisz się, ile zdążysz zrobić.

Przełącz telefon na tryb samolotowy

Ciągłe powiadomienia odciągają Cię od obowiązku sprzątania? Rozwiązaniem jest zbawienny tryb samolotowy – brak połączeń i dostępu do internetu Cię uratują. Każdy zna ten moment, kiedy na chwilkę włącza aplikacje Facebook i… spędza tam „dłuższą chwilę”.

To nic złego zamówić usługę sprzątania domu

Kiedy nie ma już ratunku dla Twojej motywacji, nie masz czasu lub po prostu chciałbyś go spędzić w ciekawszy sposób – znajdź osobę do pomocy. To nic złego zamówić usługę sprzątania domu, a nawet brzmi to dość luksusowo. Sęk w tym, że nie musisz szukać pokojówki na pełny etat i możesz wybrać sprzątanie jednorazowe. A może chciałbyś zabezpieczyć się na cały miesiąc i widywać osobę sprzątającą do tydzień? To wszystko zależy od Twoich preferencji i jest dostępne na www.restea.pl

Jesteś ciekawy jak wygląda wizyta cleanera Restea? Przeczytaj o tym tutaj >>

Mamy nadzieję, że od dziś Twoje mieszkanie lub dom będą błyszczeć. Pamiętaj, że porządek w domu wpływa pozytywnie nie tylko na Twoje samopoczucie, ale również zdrowie.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s