Jak dotrzymać noworocznego postanowienia o utrzymaniu czystości w domu?

Niektórzy postanawiają chodzić regularnie na siłownię, inni ograniczają cukier lub decydują się być bardziej zorganizowanymi w 2018 roku, a Ty wybrałeś utrzymanie czystości w domu. Świetny pomysł, bo nasze zadowolenie właśnie od tego się zaczyna! Chcemy pomóc Ci w dotrzymaniu tego postanowienia przez cały rok, dlatego poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie kilka porad o tym, jak to zrobić.

Dostosuj swoje postanowienie do swoich możliwości

Nie oszukujmy się, „utrzymanie czystości w domu” to bardzo obszerne stwierdzenie i pobudza wyobraźnie do myślenia o hotelowym standardzie, a nie każdy ma możliwość, czas czy chęci do takich porządków. Na szczęście wypowiedziane postanowienie to nie wiążąca umowa i można je trochę zmodyfikować, aby ułatwić sobie życie.

Chcesz, aby Twój domy był czysty, więc zastanów się jakie są problemy z pokojami, które dotychczas Cię denerwowały. Jeśli chodzi tylko pojedyncze pomieszczenie – kuchnię, łazienkę lub sypialnię, to warto poświęcić tym miejscom więcej uwagi w tym roku. Warto ustalić jeden konkretny dzień na sprzątanie, aby trzymać się planu. Jeśli taki system działania Ci nie pasuje to polecamy również sprawdzanie swoich postępów np. w każdą pierwszą sobotę kolejnego miesiąca. Może zauważysz powtarzalność niektórych zabrudzeń i będziesz mógł im zapobiec.

Zacznij od sypialni, bo tam zaczynasz swój dzień

Czy znasz to uczucie, kiedy wracasz do domu i kładziesz się do pościelonego łóżka? Magia. Zacznij swój dzień od pościelonego łóżka, a tak właśnie będziesz go kończył. Rób to zawsze, bo sypialnia wygląda o wiele czyściej, kiedy pościel jest równo ułożona. Tym bardziej w weekendy, bo wtedy spędzasz więcej czasu w domu, zauważasz i doceniasz porządek.

Kuchnia brudzi się najbardziej podczas gotowania

Niby wszyscy o tym wiemy, ale teraz pomyśl co ta informacja może oznaczać dla utrzymania czystości. Jeśli kuchnia brudzi się najbardziej podczas gotowania to najlepiej sprzątać ją podczas lub tuż po przygotowaniu posiłku. Obiecujemy, że wtedy nawet jedzenie będzie lepiej smakować, bo nie będziesz myśleć o sprzątaniu podczas jedzenia. Warto również umyć lub włożyć do zmywarki naczynia niezwłocznie po posiłku, bo wtedy resztki jedzenia nie zasychają i łatwiej je domyć.

Zadbaj o porządek już od wejścia do domu

Wracasz do domu, po drodze sprawdzasz skrzynkę pocztową, otwierasz drzwi, odkładasz listy i ulotki na szafkę, rzucasz płaszcz na fotel, zdejmujesz brudne buty w salonie… Nie, nie, nie. Czas na zmianę. Po pierwsze przygotuj przy drzwiach wejściowych śmietnik na niechcianą pocztę. Po drugie wyznacz miejsce na płaszcze, buty, klucze itp., aby zostawiać wszystko w jednym miejscu, a nie rozrzucać po całym domu. Po trzecie każda nowa rzecz, którą przynosisz do domu powinna znaleźć swoje miejsce, np. zakupione jedzenie odłóż do lodówki, dokumenty z pracy których nie potrzebujesz wyrzuć do nowego śmietnika przy drzwiach.

Jeśli masz dzieci to wiesz, jak wygląda sprzątanie

Niby wiesz, jak wygląda sprzątanie, kiedy masz dzieci, ale czy na pewno? Warto nauczyć dzieci, że po zabawie trzeba odłożyć zabawki na miejsce. To oznacza, że każdy z tych przedmiotów musi mieć swoje miejsce. Najlepiej sprawdzają się kosze na zabawki, ponieważ można je posortować i wyglądają estetycznie na półkach.

Mamy dla Ciebie nowe motto

„Jeśli coś wyciągniesz, odłóż to później na miejsce” – proste, ale to od dziś powinno stać się Twoją mantrą. Ta prosta zasada pomaga utrzymać porządek na co dzień i ułatwi Ci późniejsze sprzątanie. Rozejrzyj się wokół siebie i pomyśl o ile bardziej czyste byłoby Twoje mieszkanie jeśli wcześniej odłożyłbyś rzeczy na swoje miejsce.

Metoda dziennego sprzątania

Ostatnią zasadą, która może Ci pomóc jest metoda dziennego sprzątania przez 10-20 minut. Pamiętaj, że od czegoś trzeba zacząć, a ta metoda nie oznacza porządkowania od razu każdego centymetra Twojego domu. Niech to będzie czyszczenie powierzchni w łazience, składanie ubrań, zamiatanie czy odkurzanie, ale to zawsze jakiś krok w przód do utrzymania czystości w domu.

Zespół Restea życzy powodzenia i trzyma za Ciebie kciuki!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s