8 kroków, które pomogą Ci w sprzątaniu po świętach

Poświąteczne sprzątanie może być przytłaczające, ale dzięki świetnej strategii może być wykonalne. Nie pozwól, aby porządki zabrały Ci wspomnienie o radości ze świąt, dzięki tym 8 prostym krokom.

1. Miej dobre nastawienie.

Bardzo łatwo jest źle nastawić się do sprzątania, ale to nie wróży nic dobrego. Warto popracować nad zwalczeniem narzekania i spróbować powiedzieć sobie „sprzątanie nie musi być takie złe, a poza tym im szybciej się za to zabiorę tym szybciej skończę” – czy to nie brzmi lepiej?

2. Stwórz mini-cele.

W celu ułatwienia sobie sprzątania polecamy wymyślić lub nawet zapisać mini-cele na kartce papieru. Początek może nie być prosty, ale po stworzeniu listy zobaczysz, że nie jest tego tak dużo lub nie zajmie to tak wiele czasu. Umyj naczynia. Przynieś pojemnik na dekoracje. Zdejmij ozdoby i posortuj je. Wyrzuć choinkę. Sprzątnij igły… Oczywiście między obowiązkami warto nagrodzić się krótką przerwą – może to już czas na kawę i ciastko?

3. Przeznacz na darowiznę rzeczy, których nie używasz.

Podczas porządków może okazać się, że znajdziesz jakieś przedmioty, które nie będą Ci już dłużej potrzebne lub przypomnisz sobie o nietrafionym prezencie, który znalazł się pod Twoją choinką. Świetnym sposobem na pozbycie się takich rzeczy jest podarowanie je osobom potrzebującym. Możesz wyznaczyć to jako dodatkowy cel Twojego sprzątania, a gwarantujemy Ci dodatkową energię do porządków!

4. Nie chowaj jednej z ozdób.

Nie przepracuj się podczas sprzątania. Zostaw jedną małą ozdobę na wierzchu, aby przypominała Tobie i Twojej rodzinie o magii świąt przez cały rok. Czy dzieci nie ucieszą się np. z tych święcących lampek w jadalni?

5. Zadbaj o przechowywanie dekoracji.

Jak już wspomnieliśmy, przy chowaniu reszty ozdób warto zadbać o ich segregację. Polecamy przechowywać bombki tego samego rodzaju w jednym pojemniku, a lampki i łańcuchy choinkowe przewiązać wokół np. kawałka kartonu, żeby się nie poplątały. Uwierz nam, za rok sobie podziękujesz, bo tym sposobem zaoszczędzisz trochę żmudnej pracy w następne święta.

6. Zaangażuj dzieci.

Dzieci mają wolne dni i bardzo możliwe, że się nudzą. Może warto zorganizować im zabawę i zachęcić do pomocy przy sprzątaniu? Zorganizuj konkurs na znalezienie konkretnych ozdób na choince i poproś o ich ściągnięcie. Kiedy dekoracje choinkowe będą pochowane, może warto zastosować te same zasady przy porządkowaniu reszty domu… To takie proste, a jak umili czas całej rodzinie.

7. Ciesz się chwilą, w której dom wydaje się mieć ogromną przestrzeń.

To już prawie koniec! Podczas zbierania pojedynczych przedmiotów przystań na chwilę i rozejrzyj się, aby docenić dodatkową przestrzeń, która pojawiła się w Twoim domu. Czy Twoje mieszkanie nie wydaje się troszkę większe?

8. Bądź wdzięczny.

A teraz poświęć chwilę i po prostu bądź wdzięczny. Za Twoją rodzinę, za czas spędzony razem, za możliwość świętowania Bożego Narodzenia, za przeszły i i przyszły rok, za zdrowie, za prezenty, które otrzymałeś i tak dalej. Niech proces zdejmowania świątecznych ozdób będzie lekcją wdzięczności.

I gotowe! Czy nie jest przyjemniej w czystym domu?

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s